Udostępnij na:

Lato powoli mija i zaczynamy okres grzewczy w naszych domostwach. Czas ten to niestety także nasilenie się problemu smogu.

Niestety, to my jesteśmy główną przyczyną smogu w naszej okolicy, nasze gospodarstwa domowe poprzez swoje przewody kominowe emitują niezliczone ilości szkodliwych związków.

Z wielu kominów, unosi się dym, którego źródłem nie są spaliny z ekologicznych kotłów opalanych dobrej jakości węglem, ekogroszkiem, pelletem czy gazem. Niestety nadal wielu z nas ogrzewa swoje domy przy pomocy miału, wilgotnego drewna czy wręcz śmieci.

Jedynym sposobem na pozbycie się smogu jest świadomość ekologiczna oraz ekonomiczna. Opalając domostwa „starymi metodami” niszczymy przewody kominowe oraz narażamy nasze rodziny na zatrucie czadem. To właśnie stare kominy, zniszczone latami opalania śmiecmi, miałem itp. są często przyczyną nieszczelności kominów, które zabijają wydzielając czad do pomieszczeń mieszkalnych.

Osoby, które opalają swoje domostwa takimi słabymi materiałami trudno posądzić o dbałość o kominy czy świadomość konieczności montowania ceramicznych wkładów kominowych czy żaroodpornych wkładów kominowych. W ten sposób narażają życie swoje, swoich bliskich jak i sąsiadów.

Jak już wcześniej pisałem, jedynym rozwiązaniem jest świadomość oraz edukacja, stąd prośba. Osoby, które posiadają świadomość że sami smog produkujemy i sami narażamy życie swoje oraz swoich bliskich, mogły by czasem wspomnieć o tym problemie osobą, które nie posiadają takiej świadomości. Takie działania powinny być skuteczniejsze jak nowe przepisy, które już wnet nakażą korzystanie z nowych technologii podczas opalania domów.

Wedle informacji które posiadam, zmierza w naszym kierunku gazociąg ( od Wielowsi poprzez Kopienice do Łubia ), warto zastanowić się nad przyłączeniem do gazociągu celem nie tylko ogrzewania domu ale także w celach kuchennych. Dziś wielu z nas korzysta z butli gazowych, które jak donoszą częste tragiczne informacje medialne są bardzo niebezpieczne.

Przyłączenie do gazociągu to myślenie o przyszłości. Coraz częściej korzystanie z węgla staje się zakazane w celu ogrzewania domów i mieszkań, ponadto ekogroszek oraz pellet coraz częściej są wykorzystywane w piecach ekologicznych, a to wróży niechybny skok cen tych produktów. Ceny gazu od lat są na stałym poziomie, tak więc postawienie na to paliwo jest zdecydowanie najbezpieczniejsze z dostępnych alternatyw.

Pamiętajmy, to my sami fundujemy sobie smog, który jest źródłem chorób i śmierci!

ekologiczne palenie w piecu
ekologiczne palenie w piecu