Parafia

 

Tel/fax: 32 233 12 87

42-674 Łubie, 1 Maja 12

woj. Śląskie, pow. Tarnogórski, gm. Zbrosławice

parafialubie@neostrada.pl

Miejscowość jest wzmiankowana w 1305 r. (Liber fundationis), a parafia i kościół pw. św. Piotra i Pawła w 1337 r. (dokument wymienia również proboszcza Mikołaja). Od 1687 r. kościół jest pw. Narodzenia NMP. Obecny kościół pw. Narodzenia NMP, znajdujący się na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzący prawdopodobnie z XVI w., został uszkodzony w wyniku pożaru i przebudowany przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39. Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 r., poświęcona właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni, Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy.

Nad bocznym wejściem od strony południowej znajduje się kamień z mocno uszkodzonym napisem „JOACHIMUS MYSZKOWSKI (lub MUSZKOW) (…) PAROCHUS KOPEN. ANNO D. 1613”. W 1947 r. na skutek pożaru kościół został znacznie uszkodzony. W tym samym roku budynek odrestaurowano. W 1976 r. kościół poddano gruntownej renowacji zewnętrznej oraz dokonano wymiany witraży. W 1991 r. bp Jan Bagiński poświęcił kaplicę przedpogrzebową, w której od tej pory odprawiane są obrzędy pogrzebowe.

W styczniu 1994 r. miało miejsce włamanie do kościoła. Złodzieje ukradli tabernakulum w przekonaniu, iż mieści ono zabytkową, XV-wieczną monstrancję. Monstrancja pozostaje do dziś w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Tabernakulum, dzięki staraniom policji, udało się po dwóch latach odzyskać, niestety, w stanie nie nadającym się do użytku. Z okazji Wielkiego Jubileuszu w kwietniu 2000 r. zakupiono do parafii nowe organy elektroniczne.
/ Źródło: http://www.qtvr-poland.com/atrakcje,266.html /

 

Grób złożony jest z 5 pomników. Centralny stanowi tablica z herbem rodowym BB upamiętniająca syna Johna Baildona, Artura, który był właścicielem Łubia i zamieszkiwał wraz z rodziną wspomniany wcześniej pałacyk. Dwa poboczne pomniki upamiętniają: jedynego syna Artura, zmarłego jeszcze za jego życia, Alexandra von Baildon-Briestwell (napis na tablicy: Selig sind die Barmherzigen – Błogosławieni Miłosierni) oraz baronową wsi Grabice i wrocławskich Żernik (napis na grobie: Freifrau von Zedlitz und Neukirch) Mary Baildon-Briestwell. Pozostałe skrajne dwa pomniki są nieczytelne. Schodki na grób ozdobione są kulami charakterystycznymi dla włości Baildonów – takie same kule znajdziemy również na murze okalającym ich dawną posiadłość.
Wirtualna Wycieczka po kościele Łubie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *