Parafia

 

Tel/fax: 32 233 12 87

42-674 Łubie, 1 Maja 12

woj. Śląskie, pow. Tarnogórski, gm. Zbrosławice

parafialubie@neostrada.pl

Miejscowość jest wzmiankowana w 1305 r. (Liber fundationis), a parafia i kościół pw. św. Piotra i Pawła w 1337 r. (dokument wymienia również proboszcza Mikołaja). Od 1687 r. kościół jest pw. Narodzenia NMP. Obecny kościół pw. Narodzenia NMP, znajdujący się na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzący prawdopodobnie z XVI w., został uszkodzony w wyniku pożaru i przebudowany przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39. Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 r., poświęcona właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni, Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy.

Nad bocznym wejściem od strony południowej znajduje się kamień z mocno uszkodzonym napisem „JOACHIMUS MYSZKOWSKI (lub MUSZKOW) (…) PAROCHUS KOPEN. ANNO D. 1613”. W 1947 r. na skutek pożaru kościół został znacznie uszkodzony. W tym samym roku budynek odrestaurowano. W 1976 r. kościół poddano gruntownej renowacji zewnętrznej oraz dokonano wymiany witraży. W 1991 r. bp Jan Bagiński poświęcił kaplicę przedpogrzebową, w której od tej pory odprawiane są obrzędy pogrzebowe.

W styczniu 1994 r. miało miejsce włamanie do kościoła. Złodzieje ukradli tabernakulum w przekonaniu, iż mieści ono zabytkową, XV-wieczną monstrancję. Monstrancja pozostaje do dziś w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Tabernakulum, dzięki staraniom policji, udało się po dwóch latach odzyskać, niestety, w stanie nie nadającym się do użytku. Z okazji Wielkiego Jubileuszu w kwietniu 2000 r. zakupiono do parafii nowe organy elektroniczne.
/ Źródło: http://www.qtvr-poland.com/atrakcje,266.html /

 

Grób złożony jest z 5 pomników. Centralny stanowi tablica z herbem rodowym BB upamiętniająca syna Johna Baildona, Artura, który był właścicielem Łubia i zamieszkiwał wraz z rodziną wspomniany wcześniej pałacyk. Dwa poboczne pomniki upamiętniają: jedynego syna Artura, zmarłego jeszcze za jego życia, Alexandra von Baildon-Briestwell (napis na tablicy: Selig sind die Barmherzigen – Błogosławieni Miłosierni) oraz baronową wsi Grabice i wrocławskich Żernik (napis na grobie: Freifrau von Zedlitz und Neukirch) Mary Baildon-Briestwell. Pozostałe skrajne dwa pomniki są nieczytelne. Schodki na grób ozdobione są kulami charakterystycznymi dla włości Baildonów – takie same kule znajdziemy również na murze okalającym ich dawną posiadłość.
Wirtualna Wycieczka po kościele Łubie