Jak postępować przy wyborze kotła na pelet? A co jeśli wybierzesz kocioł do nowego budynku, lub przeciwnie, zamienisz stary, nieekologiczny kocioł na nowy, wydajniejszy? Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces doboru kotła lub pieca na biomasę.
Zawsze staraj się kierować nie tylko ceną, ale także jakością. Na pierwszy rzut oka można tego nie rozpoznać, ale zazwyczaj znajdziecie wiele odniesień do każdego kotła w dyskusjach internetowych, gdzie ci, którzy mają już dany model w kotłowni, komentują podane modele. Warto również skonsultować wybór kotła bezpośrednio w firmach produkujących i montujących kotły.

Moc kotła
To, jak mocny będzie kocioł, zależy głównie od rodzaju budynku: ile miejsca i z jakimi stratami ciepła zamierzasz ogrzewać. W przypadku nowego budynku zapytaj projektanta, w przypadku starszych budynków możesz polegać na mocy oryginalnego kotła. Zazwyczaj wystarcza moc nominalna 15-25 kW, ale kotły na pelety mogą obsługiwać nawet większe budynki.
Istnieją również wyspecjalizowane firmy, które mogą pomóc w określeniu wymaganej mocy kotła. Jednak naszą radą jest zwrócenie się bezpośrednio do firmy, która produkuje i montuje kotły. Zwykle dysponuje specjalistami w tej dziedzinie i potrafi bardzo dokładnie powiedzieć, jaką moc kotła należy kupić. Możesz także skontaktować się z Salonem Łazienek Merkury w Gliwicach, tamtejsi fachowcy doradzą a nawet zamontują nowy piec 5 klasy.
Sprawność kotła
Dużą zaletą wszystkich kotłów na pellet jest wysoka sprawność około 90%. Oznacza to, że spalając mniejszą ilość paliwa, otrzymujemy więcej ciepła, a więc np. w porównaniu do kotłów węglowych o sprawności 60% zużywamy o jedną trzecią mniej paliwa.

Zużycie paliwa
Jednak aby osiągnąć tę sprawność i jednocześnie niskie zużycie, kocioł powinien być najczęściej eksploatowany z pełną mocą, kiedy spalanie jest najbardziej efektywne. Dlatego im lepszy kocioł i paliwo, tym więcej w efekcie zaoszczędzimy na eksploatacji, bo im mniej pelletu spalimy.
Docenimy również efektywność w okresach przejściowych, takich jak jesień czy wiosna, kiedy nie musisz tak bardzo grzać. Wszystkie kotły na pelety mają dobrą modulację, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do temperatury otoczenia, a moc spada od 30% od mocy znamionowej. To znacznie oszczędza paliwo i przyczynia się do komfortu cieplnego wewnątrz budynku oraz pozwala na nieprzerwane posiadanie ciepłej wody w bojlerze.
Materiał kotłów na pelety
Jeśli nie zależy Ci na najtańszej wersji, radzimy poszukać kotłów renomowanych producentów z wbudowaną siecią grzałek. Dzisiejszym trendem są kotły stalowe, które spełniają wymagania dotyczące długiej żywotności, jakości wykonania i perfekcyjnego wykonania. Dzisiejsze kotły stalowe wytrzymują tyle samo co stare żeliwne kotły, ale dzięki lepszej obróbce technologicznej i bardziej wymagającej konstrukcji osiągają znacznie lepsze parametry – wyższą sprawność, czyli mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję.
Emisje – zgodnie z prawem tylko ekologicznie
Ostatnim, ale bardzo ważnym kryterium jest ekologia. Zapoznaj się więc z pojęciami: klasa emisji i ekoprojekt. Te kryteria oceny kotłów nie tylko doprowadzą Cię do wysokiej jakości źródeł ciepła, ale również uniemożliwią zakup produktów, których sprzedaż i eksploatacja wkrótce zostanie zakazana.
Klasa emisji kotła
Jest to ocena kotłów na paliwo stałe według PN, która dzieli kotły na klasy według ich sprawności, sprawności i emisji (im wyższa, tym lepsza). Kocioł mierzony jest na 100% i 30% swojej mocy według określonych parametrów i zaliczany jest do najwyższej klasy, której granice osiągnie na obu w/w mocach. Najwyższa możliwa jest 5 klasa, najniższa 1.
Klasa emisji wskazuje zatem, do jakiego limitu emisji i maksymalnej sprawności kocioł pasuje w idealnych warunkach w pomieszczeniu badawczym. Jednak na jego rzeczywiste emisje podczas pracy mogą mieć wpływ montaż, konserwacja lub jakość paliwa. Dlatego np. zaleca się stosowanie certyfikowanego pelletu ENplus , który gwarantuje najwyższą możliwą jakość paliwa.
A jak się dowiedzieć, jakiej klasie emisji odpowiada kocioł? Klasa emisji kotła musi być podana w dokumentacji technicznej oraz na etykiecie kotła. Jeśli szukasz w internecie to zwykle jest to napisane w jego podstawowych parametrach wraz z wydajnością, albo zapytaj w sklepie, bo nie ma już sensu inwestować w kocioł o niskiej klasie emisyjnej ze względu na nowelizację prawa .
Eko Projekt
Jest to rozporządzenie Komisji Europejskiej, które obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Ekoprojekt to zestaw parametrów (zwłaszcza efektywności energetycznej), których musi przestrzegać dostawca produktu związany ze zużyciem energii przy wprowadzaniu go na rynek UE, lub do eksploatacji. Intencją jest wspieranie rozwoju najbardziej wydajnych technologii, a tym samym zmniejszenie zużycia energii w fazie użytkowania produktu. W przeciwieństwie do klas kotłów, ceni się tu tzw. sprawność sezonową i emisje, a bardziej uwzględnia się sprawność całorocznej pracy kotła.

Jak wybrać piec?
Największym błędem byłoby zamówienie pieca lub kominka o zbyt dużej mocy, który nie zaspokaja potrzeb ogrzewanej przestrzeni (pokoju lub domu) . Zbyt mocne piece muszą być wtedy wytłumione, dochodzi nie tylko do przegrzewania się przestrzeni, ale również do niedoskonałe spalanie, gdy piec nie może pracować z pełną mocą. Wówczas wzrasta zawartość CO w spalinach, szyba drzwiczek ulega zabrudzeniu, a eksploatacja pieca nie jest ekonomiczna.
Więc najpierw oblicz objętość ogrzewanej przestrzeni (wysokość x szerokość x długość). Wtedy potrzebujesz średnio 1 kw na 15 m3. Na podstawie takiej kalkulacji możesz zacząć wybierać piec na pellet lub kominek. Moc grzewcza pieców na pelet zwykle waha się od 10 do 15 kW i jest regulowana ręcznie lub automatycznie za pomocą termostatu. Sprawność spalania sięga 90%. Przy mocy grzewczej pieców o mocy 6 kW możemy rozważyć ogrzewaną powierzchnię do 60 m 2 .
Kolejnym kryterium wyboru pieca może być dopływ powietrza . Wiele nowoczesnych pieców jest wyposażonych w zewnętrzny dopływ powietrza z zewnątrz przez otwór w tylnej części pieca. Dlatego nie dochodzi do spalania tlenu z pomieszczenia.
Piec, wkład kominkowy czy kominek?
- Klasyczny kominek to otwarty ogień w pomieszczeniu połączonym z kominem. Drewno dodaje się bezpośrednio do ognia. Maksymalna wydajność kominka to 30%.
- Wkład kominkowy , to właściwie kominek, w którym płomień jest zamknięty za szybą, dzięki czemu spalanie jest bardziej ekonomiczne i wydajne (około 80%). Pomieszczenie jest również chronione przed iskrami i popiołem. Wkład kominkowy możemy ominąć lub wbudować w ścianę.
- Piece kominkowe to pełnowartościowe urządzenia grzewcze, podobne do kotła, które stoi samotnie w pomieszczeniu, więc nie jest zamurowane.
Przygotowanie komina do kotłów 5 klasy

Nowe piece na paliwo stałe wymagają odpowiedniego przygotowania komina. Niestety kominy, które doskonale nadają się do starych kotłów, nie nadają się do nowych pieców. Powodem jest zjawisko kondesacji, które już po pierwszym sezonie doprowadzi do wykwitów na kominie. Aby zapobiec temu zjawisku warto skorzystać z usług naszego sąsiada z Kopienicy, Firma KMS-BUD ( Tel.: +48 790 407 781 )wykonuje montaż ceramicznych wkładów kominowych. Firma KMS-BUD wykonuje także renowacje starych kominów wymagających remontu.
Jeśli szukasz profesjonalnych usług związanych z montażem wkładów kominowych, firma Frez-Daw jest doskonałym wyborem. Specjalizują się w montażu wkładów ceramicznych, które są uniwersalne i mogą być stosowane praktycznie w każdym typie kotła.
Frez-Daw oferuje swoje usługi na terenie wielu miast w województwie śląskim, takich jak Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Będzin, Bielsko Biała, Toszek, Pyskowice, Bytom, Szałsza, Brenna, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szczyrk, Szczekociny, Wisła, Wodzisław Śląski, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec.
Zaufaj doświadczeniu i profesjonalizmowi Frez-Daw w zakresie montażu wkładów kominowych. Więcej informacji na temat ich usług można znaleźć na ich stronie internetowej: Frez-Daw.