Udostępnij na:

Kotły na paliwo stałe są klasyczną metodą ogrzewania, a dzięki niskim cenom paliwa do tych kotłów są nadal bardzo popularne i rozpowszechnione. Przed wyborem kotła na paliwo stałe należy zdecydować, z którego źródła energii cieplnej skorzystać, ponieważ istnieje szereg opcji takich jak: drewno, węgiel, pellet czy różne kombinacje, które określają ostateczną cenę za ogrzewanie przez cały rok. Samą kategorią w dziedzinie kotłów na paliwo stałe są kotły automatyczne, które są przeznaczone do ekonomicznego ogrzewania i minimalnych wymagań dotyczących ich eksploatacji.

kotły ekologiczne
kotły ekologiczne

Sprzedaż kotłów najbardziej szkodliwych dla środowiska, najniższych klas emisyjnych, zakończyła się dwa lata temu. Od stycznia 2022 r., zgodnie z ustawą o ochronie powietrza, nie będzie również możliwe ich eksploatowanie. Osoby naruszające zakaz grożą grzywny – Informuje Ministerstwo Środowiska.

Od 2022 roku będą eksploatowane tylko kotły na paliwo stałe spełniające co najmniej 3 klasę emisyjną. Klasę emisyjną kotła można znaleźć na tabliczce znamionowej kotła lub w jego dokumentacji. Jeśli informacja ta nie jest podana na etykiecie lub jeśli jest to kocioł, który nie posiada etykiety produkcyjnej, jest więcej niż prawdopodobne, że kocioł nie będzie spełniał dopuszczalnych emisji. Ministerstwo Środowiska rekomenduje korzystanie z bieżących ogólnopolskich dotacji na kotły w celu wymiany przestarzałych kotłów.

Przy wymianie starego kotła grzewczego na nowy, bezwzględnie należy pamiętać o zadbaniu o ciąg kominowy, spalinowy . Nowe kotły w inny sposób pozbywają się spalin, w ich przypadku podczas spalania powstają skropliny, które są przyczyną wykwitów na kominie, co w konsekwencji powoduje uszkodzenie komina. Usługi związane z frezowaniem kominów oraz montażem wkładów kominowych w naszej okolicy zajmują się firmy:

Frezowanie Kominów | Frezowanie Komina | Naprawa Komina (frez-daw.pl)

https://www.frezowanie-kominow.com.pl/index.php/frezowanie-kominow/

Ostatnie doniesienia medialne mówią o braku akceptacji Ministerstwa Środowiska dla ekogroszku, osoby które wymieniły kotły grzewcze na te z głównym paliwem jako ekogroszek czują się oszukane. Jednak nie do końca potrzebnie. Ponadto obawiają się o dostępność tego paliwa stałego. Słychać głosy że ekogroszek zostanie wycofany ze sprzedaży, niepotrzebnie! Paliwo do kotłów sprzedawanych jako kotłów na ekogroszek będzie sprzedawane dokładnie to samo paliwo, tyle że z nazwy zniknie przedrostek eko 😉