lockdown łubie zbrosławice

Lockdown – czego możemy się spodziewać?

Udostępnij na:

Straszą w TV i Radio, iż czeka nas lockdown.

Ale czego możemy się spodziewać?

Zakaz przemieszczania się

Głównym elementem narodowej kwarantanny (lockdownu w Polsce) będzie zakaz przemieszczanie się bez ważnego powodu. Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone już podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa w Polce wiosną. Wprowadzenie takiego zakazu wielokrotnie sygnalizował już premier Mateusz Morawiecki.
Z domu będzie można wyjść mając ważny powód – by dostać się do pracy, zrobić zakupy czy wyprowadzić psa. Być może dopuszczony będzie też spacer ale na specjalnych zasadach – np. w niedalekiej odległości od domu i na pewno z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dystans).

Godzina policyjna

Godzina policyjna podczas narodowej kwarantanny jest możliwa

Jednym z możliwych scenariuszy jest wprowadzenie godziny policyjnej. Takie rozwiązanie wprowadzono w niektórych państwach Unii Europejskiej, np. we Francji. Co to takiego? To zakaz opuszczania domów, ale obowiązujący w danych godzinach – zazwyczaj nocą. Nie można w tej godzinie iść na zakupy. Można jechać do pracy. Rząd może wprowadzić konieczność udokumentowania potrzeby przemieszczania się, np. przedstawienia zaświadczenia od pracodawcy.

Zamknięcie usług

Zamknięcie usług

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że podczas narodowej kwarantanny konieczne będzie zamkniecie usług. Prawdopodobnie chodzi m.in. o fryzjerów czy kosmetyczki.

Można spodziewać się także zamknięcia marketów budowlanych w weekendy, ale również ograniczenia działalności sklepów poza galeriami handlowymi (te w galeriach będą nieczynne już od soboty). Nadal będą czynne sklepy spożywcze, apteki czy stacje benzynowe.

Zamknięcie przedszkoli i żłobków

Zamknięcie przedszkoli i żłobków

Podczas narodowej kwarantanny najpewniej zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Póki co, zamknięto szkoły, ale dzieci wciąż mogą chodzić do przedszkoli i żłobków. Inną sprawą jest fakt, że wiele z nich w woj. śląskim zawiesiło zajęcia z powodu koronawirusa lub braku wychowawców, którzy przebywają na L4. Podczas lockdownu w Polsce prawdopodobnie te placówki zostaną zamknięte całkowicie.

Nowe ograniczenia w sklepach

Nowe ograniczenia w sklepach i marketach

Podczas lockdownu w Polsce trzeba liczyć się z nowymi ograniczeniami liczby klientów przebywających w sklepach. Podczas narodowej kwarantanny kolejki znów pewnie pojawią się także przed marketami.

Zamknięcie placów zabaw

Zamknięcie placów zabaw

Tak jak podczas pierwszej fali epidemii w Polsce zapewne zamknięte zostaną place zabaw. Możliwe jest także zamknięcie parków a nawet lasów, tak jak podczas lockdownu wiosennego.

Zamknięcie ogrodów zoologicznych

Zamknięcie ogrodów zoologicznych i botanicznych

Podczas lockdownu, tak jak podczas pierwszej fali epidemii, niemal pewne jest zamknięcie ogrodów zoologicznych i botanicznych.

Nowe limity w kościołach

Nowe limity w kościołach

Podczas narodowej kwarantanny wierni muszą spodziewać się dalszych limitów liczby osób mogących uczestniczyć jednocześnie we mszach w kościołach. Od najbliższej soboty będzie to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Podczas lockdownu w Polsce bardzo możliwym scenariuszem jest wprowadzenie limitów podobnych do tych z wiosny. Ograniczenia mogą dotyczyć pogrzebów.

źródło: https://czestochowa.naszemiasto.pl/lockdown-lada-dzien-co-bedzie-zabronione-podczas-narodowej/ga/c1-7984913/zd/57735705

lockdown łubie zbrosławice

lockdown łubie zbrosławice

Dodaj komentarz