Chciałbyś obniżyć koszty ogrzewania przed nowym sezonem grzewczym, więc zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła?
Nasz ekspert montuje i serwisuje pompy ciepła od prawie 10 lat. Podzielił się swoim doświadczeniem i ujawnił, które domy pasują najbardziej, jakie wady i zalety kryją w sobie najczęściej spotykane typy pomp powietrze/woda i grunt/woda oraz porównał ich ceny.
Firmy Montujące Pompy Ciepła W Naszej Okolicy:
Czy możesz wyjaśnić zasadę działania pompy ciepła?
Po prostu działa jak odwrócona lodówka . Pompa ciepła (CWU) składa się ze sprężarki, czynnika chłodniczego, parownika i wymiennika.
Ciepło pobrane z otoczenia (powietrza, wody lub ziemi) jest przekazywane do czynnika chłodniczego, który następnie trafia do parownika, gdzie odparowuje, a stan gazowy czynnika chłodniczego jest zasysany przez sprężarkę. Tam gaz jest sprężany, podgrzewany i trafia do wymiennika, skąd ciepło przekazywane jest do systemu grzewczego. To ponownie obniża temperaturę czynnika chłodniczego, który skrapla się (gaz staje się cieczą) i wraca do parownika, dzięki czemu całe koło się powtarza.
Do jakich typów budynków najlepiej nadają się pompy ciepła?
Idealnie nadaje się do nowego budownictwa, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe i grzejniki . Można je również stosować w starych budynkach z instalacją ciepłej wody, gdzie mieliśmy duże grzejniki żeliwne, więc znajdziemy tu dużą ilość wody. Pompy ciepła mogą być również umieszczane w budynkach mieszkalnych z ogrzewaniem miejskim . W przypadku domów pasywnych, gdzie straty ciepła budynku są niewielkie, pompy ciepła zapewniają ogrzewanie, a zwłaszcza przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła nie nadają się do domów, które ogrzewają grzejniki o wysokiej temperaturze wyjściowej (powyżej 70°C), np. przy ogrzewaniu w kotle na paliwo stałe.
Czy w ogóle ma sens umieszczanie pompy ciepła w nieocieplonym domu?
Zależy to od strat ciepła budynku. Im jest większy, tym mniej opłaca się nabyć pompę ciepła z inwestycyjnego punktu widzenia.
Na co wskazuje współczynnik grzania pompy ciepła?
Współczynnik nagrzewania to stosunek mocy grzewczej do poboru mocy . Jeśli mam na wejściu 1 kW, pompa wytwarza do 4 kW ciepła przy współczynniku grzania 4. Średni współczynnik grzania wynosi około 3 do 4, ale zależy to od temperatury. Można go znaleźć w materiałach technicznych pod skrótem COP ( Coefficient of Performance ). To ważne przy wyborze pompy ciepła. Niektórzy producenci podają numer czynnika grzewczego, ale nie podają już temperatury, do której ma on zastosowanie . Jest to jednak istotna informacja, w jakiej temperaturze otoczenia osiągany jest podany współczynnik.
Czy mógłbyś wymienić największe zalety i wady pompy ciepła?
Pompy ciepła powietrze/woda wymagają mniejszych nakładów inwestycyjnych niż pozostałe dwie opcje. Do jego wad należy obniżenie współczynnika nagrzewania przy spadku temperatury oraz hałas urządzeń. Komuś może przeszkadzać zakłócanie charakteru ogrodu przez jednostkę zewnętrzną.
W przypadku pompy ciepła grunt/woda jako plus uważam, że czynnik grzewczy nie zmienia się przez cały rok . Odwiert może stać się przeszkodą . Nie wszędzie się to urzeczywistni. Z drugiej strony to rozwiązanie nie psuje niczego na zewnątrz i jest też bezgłośne.